Holi Festivali


Holi, Hindistan'dan gelen bir Hindu bahar festivalidir. Ağırlıklı olarak Hindistan'da kutlanır, fakat Nepal'e ve diğer birçok batı ülkesine “renk festivali ya da aşk festivali” olarak yayıldı. Festival, baharın gelişi, kışın sona ermesi, farklı insanlarla tanışmak, eğlenmek, unutmak, affetmek, kırık ilişkileri onarmak ve ayrıca iyi bir hasat için bir şükran günü olarak kutlanır. Gregoryen takvimine göre Şubat ayının sonu ile Mart ayı ortası arasında bir yere denk gelen Vikram Samvat Hindu Takviminin Phalgun ayında Purnima (Dolunay Günü) akşamından başlayarak bir gece ve bir gün sürer. İlk akşam Holika Dahan veya Chhoti Holi ve ertesi gün Holi, Rangwali Holi, Dhuleti, Dhulandi veya Phagwah olarak bilinir.

Holi, Asya dışındaki diğer toplulukların yanı sıra Güney Asya'nın pek çok yerinde Hindu olmayanlar ile popüler hale gelen eski bir Hindu dini festivalidir. Hindistan ve Nepal'e ek olarak, festival Jamaika, Surinam, Guyana, Trinidad ve Tobago, Güney Afrika, Malezya, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Mauritius ve Fiji gibi ülkelerde Hintli alt diaspora tarafından kutlanır. Geçtiğimiz yıllarda festival, Avrupa ve Kuzey Amerika’da aşkın ve renklerin bahar kutlaması olarak yayıldı.

Holi kutlamaları, Holi’den önceki gece insanların bir araya gelerek şenlik ateşinin önünde dini ritüelleri yerine getirdikleri ve içlerindeki kötülüklerin iblis kralı Hiranyakashipu'nun kızkardeşi Holika'nın yangında öldürülmesi yolunda dua edeceği Holika Dahan ateşi ile başlar. Ertesi sabah, herkesin birbirine renkli boyalar fırlattığı ve herkes için ücretsiz bir festival olan Rangwali Holi olarak kutlanır. Sokaklarda, parklarda, tapınakların ve binaların dışında rengarenk görüntüler ortaya çıkar. İnsanlar müzik aletlerini taşırlar, yer yer şarkı söyler ve dans ederler. İnsanlar birbirlerine renkli tozlar atmak için ailelerini ve arkadaşlarını ziyaret ederler, gülüp eğlenirler, sonra bayram lezzetlerini, yiyecek ve içecekleri paylaşırlar. Akşam, boyalardan arındıktan sonra giyinip arkadaşlarını ve ailelerini ziyaret ederler.

Siz de bu renk şölenine katılmak isterseniz Travelpiar'ın sizin için hazırladığı Holi Festivali Turu'na mutlaka katılmalısınız.

Bültenimize Abone Olun,
Güncel Kampanya ve Fırsatları Kaçırmayın!

0 216 335 44 44
Suadiye Mh. Bağdat Cd. Cemile B Apt. No:401-1 Daire: 16 Kadıköy